dieta rosol tybetanskiKuracja tzw „rosołem tybetańskim” posiada tak wiele przeciwwskazań, że właściwie i bez opisywania jej na tej stronie większość z nas zorientuje się w jej szkodliwości. Nie mogą jej bowiem stosować ani kobiety w ciąży, ani chorzy na nowotwory, ani osłabieni, dzieci, starcy, nadciśnieniowcy, niedociśnieniowcy, cukrzycy, osoby z wrzodami układu pokarmowego, oraz właściwie wszyscy ci, którzy nie odznaczają się końskim zdrowiem.

Pamiętajcie, że każda dieta, która ma tak wiele przeciwwskazań z pewnością do dobrych nie należy.

Dieta tybetańska polega na żywieniu się, przez okres od 3 do 14 dni, specjalnie przygotowanym wywarem. Rosół ten jest co prawda bardzo ubogi w składniki odżywcze, ale za to można go pić bez żadnych ograniczeń.

Zanim przystąpi się do głównej fazy diety tybetańskiej wymagany jest okres przygotowawczy, rozpoczynający się na kilka dni przed właściwą kuracją. W czasie jego trwania należy po pierwsze zrezygnować ze spożywania mięsa i potraw ciężkostrawnych, a po drugie przeprowadzić oczyszczanie jelit za pomocą lewatyw lub środków przeczyszczających. Cała ta procedura powinna potrwać około tygodnia (na 6 dni przed rozpoczęciem diety powstrzymujemy się od mięsa i potraw ciężkostrawnych, a na 3 dni przed zaczynamy oczyszczanie).

Po przejściu do fazy właściwej diety tybetańskiej rozpoczyna się kilkudniowa głodówka, w trakcie której można pożywiać się wyłącznie, wspomnianym wcześniej, rosołem. Oto przepis na ok. 3,5 litra wywaru, czyli codzienna porcja (nie musi być wypita w całości, można też robić więcej o ile ktoś da radę):

3 małe cebule

1 bulwa czarnej rzepy

3 korzenie pietruszki

2 pory całe (razem z zieloną częścią)

1 kg ziemniaków

Ziemniaki bardzo dokładnie wyszorować i w łupinach ugotować w 1 litrze wody. Pozostałe warzywa gotujemy (po umyciu i obraniu) w pozostałych 2,5 litra wody przez godzinę. Łączymy i dolewamy wodę straconą w trakcie gotowania.

Rosół będzie jedynym składnikiem diety przez kolejna 3 do 14 dni. W trakcie trwania kuracji doświadczyć można spadków wagi i licznych skutków ubocznych.

Wady diety rosół tybetański

Oprócz licznych przeciwwskazań (które właściwie można stosować do większości z opisanych tu diet) dieta dostarczy nam sporej liczby wrażeń związanych z niedostateczną liczbą kalorii i składników odżywczych. Szczególnie odczuwalny będzie brak białka, tym bardziej jeśli przed rozpoczęciem diety tybetańskiej lubiliście mięso.

Może i uda się pozbyć kilku kilogramów i oczyścić jelita, ale będzie to sukces krótkotrwały i okupiony pogorszeniem się stanu zdrowia.

Poczytajcie o skutkach ubocznych takich diet tutaj