owoce cytrusoweDieta owocowa jest reklamowana bardziej jako dieta oczyszczająca niż odchudzająca, chociaż obiecuje się, że tracie dwóch dni jej stosowania schudniemy około 4 kg.

Dieta ta polega na tym, że przez 1 do 3 dni zjadamy tylko owoce przyrządzane w dowolny sposób, ale bez dodatku przypraw, cukru itd. (można np. zrobić sałatke owocową). Dodatkowo należy wypijać przynajmniej półtora litra wody dziennie.

Takie odżywianie ma zapewnić oczyszczenie organizmu i niewielki spadek wagi ( 1- 4 kg).

WADY DIETY OWOCOWEJ:

Jest takie stare przysłowie, które głosi „Co nagle, to po diable”. Przysłowie to doskonale pasuje nie tylko do diety owocowej, ale do wszystkich „gwałtownych” diet, które zaczynają się bez żadnego przygotowania organizmu i równie szybko kończą. Taka nagła zmiana trybu życia (nawet na krótko) nikomu nie posłuży.

No cóż…Być może stosując toto przez 2 dni faktycznie nikt nie umrze ale za to może cierpieć na kilka dolegliwości związanych z drastycznie niskokalorcznymi dietami. tj. osłabienie, rozdrażnienie, omdlenia itd. Ogólnie owocowa ma charakter wyniszczający!

Dodatkowo narażacie się na niedobór wielu składników odżywczych (głównie protein, wapnia, kwasów tłuszczowych itd) i nadmiar innych (mowa tu o błonniku, który zjadany w sporych ilościach może wywołać nieprzyjemne doznania gastryczne).

Jeżeli ktoś zaryzykowałby dłuższe stosowanie tej diety to naraża się na cukrzycę – owoce to prawie czysta fruktoza czyli bądź co bądź cukier prosty, którego dostarczanie w tak dużych ilościach skutkuje zaburzeniami w przyswajaniu glukozy. Ponadto, w wyniku niedoborów witamin z grupy B czekają was zaburzenia układu nerwowego i mięśniowego, łojotok skóry, zajady itd.

Z tych powodów dieta owocowa jest niepolecana jako dieta oczyszczająca lub odchudzająca. Lepiej wybrać inne diety oczyszczające, które wymagają wcześniejszego przygotowania organizmu.