dieta ketogenicznaNa pierwszy rzut oka jest to zdrowa dieta, wręcz lecznicza, była bowiem stosowana w XIX stuleciu jako środek w walce z cukrzycą , oraz w celu zmniejszenia skutków padaczki u dzieci na początku XX wieku. Prowadzone są też badania, nad wpływem tej diety w leczeniu nowotworów (w tej chwili nie ma jednoznacznych wniosków). Po bliższym poznaniu dieta ketogeniczna okazuje się już mniej „kolorowa”. Ale od początku…

Dieta ketogeniczna opiera się na pewnym biologicznym mechanizmie kiedy to pozbawiony węglowodanów (glukozy) organizm zaczyna wytwarzać duże ilości ciał ketonowych w celu czerpania z nich energii. Cała korzyść polega na tym, że ciała ketonowe wytwarzane ze znienawidzonego tłuszczu.

Żeby wprowadzić się w taki stan należy przyjmować bardzo niską ilość węglowodanów w ciągu dnia. Wartości te, w skrajnych przypadkach, nie przekraczają 50 g / dobę. Oprócz tego,w celu dostarczenia do organizmu energii spożywa się tłuszcze, w stosunkowo dużych ilościach, oraz sporo białka, chociaż nie można powiedzieć, że jest to dieta wysokobiałkowa. Diety ketogenicznej nie powinno się w ogóle stosować bez kontroli lekarza, a nawet wtedy nie dłużej niż 3 miesiące. Mimo tych środków ostrożności kuracja ketogeniczna jest dosyć ryzykowna.

Działania niepożądane diety ketogrnicznej.

Pomimo, że tłuszcze są dość kaloryczne to i tak wytwarzane z nich ciała ketonowe nie zaspokoją w pełni zapotrzebowania organizmu. W rezultacie dochodzi do niedożywienia. Na domiar złego ciała ketonowe znacznie obciążają nerki i wątrobę (jak w przypadku głodówek) co może skutkować, po pewnym czasie, ich uszkodzeniem. Właśnie z tego powodu konieczne jest stosowanie tej diety pod kontrolą lekarza, który zbada krew i mocz dzięki czemu będzie mógł ustalić moment, w którym należy dietę przerwać.

Ponadto można spodziewać się takich efektów jak osłabienie, zmęczenie, zaparcia, nudności, ogólny brak chęci do życia. Z czasem możliwe są także zmniejszenie gęstości tkanki kostnej, powstawanie kamieni żółciowych, podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi.